panele edukacyjne "Praca z muzyką"
opis odcinków

Odc. 1 – Film fabularny | Najmro

Na pierwszy ogień wzięliśmy case filmu Najmro. W tym odcinku przekonacie się, że muzyka to najpiękniejszy element wzbogacający dzieło filmowe i mimo ograniczeń zarówno budżetowych, jak i czasowych praca z kompozytorem to wspaniała podróż po świecie dźwięków i emocji. W roli ekspertów od kina fabularnego zobaczycie kompozytora Andrzeja Smolika, reżysera Mateusza Rakowicza, producentkę Agnieszkę Odorowicz oraz konsultantkę muzyczną Patrycję Bukowską.

Z tego odcinka dowiecie się również:

· czy efektywna i twórcza praca z kompozytorem jest możliwa
· kiedy zaczynają się rozmowy o muzyce i jak wygląda wybór kompozytora
· na jakim etapie realizacji filmu zaczyna się proces komponowania muzyki
· jaka jest rola konsultanta muzycznego w całym procesie tworzenia muzyki do filmu
· kto tworzy brief, jak on powstaje i czy kompozytor ma przestrzeń na jego swobodną interpretację
· jakie miejsce w budżecie i harmonogramie produkcji zajmuje muzyka

A przede wszystkim, jak powstała muzyka, która idealnie wpisuje się w ducha tamtej epoki.


Odc. 2 – Film fabularny | Broad Peak

W drugim odcinku nadal pozostajemy w klimacie filmu fabularnego, ale tym razem wraz z producentami Krzysztofem Rzączyńskim i Dawidem Janickim oraz kompozytorem muzyki filmowej Łukaszem Targoszem, zabieramy Was w niezwykłą podróż na szczyt Broad Peak. W tym odcinku zobaczycie jak gigantyczną wartością w produkcji filmowej jest muzyka, jak ona ubogaca dzieło, dodaje dramaturgii sytuacji, jakim jest genialnym nośnikiem emocji i jednocześnie jedynym towarzyszem rozterek wewnętrznych bohatera.

W tym odcinku pokażemy Wam również:

· jak można przekraczać granice nieszablonowym podejściem do muzyki i budowania emocji na ekranie
· jak stworzyć muzykę, która oprócz tego, że idealnie współgra z obrazem, jest też doskonałym dziełem autonomicznym
· jak istotna jest asertywność w całym procesie tworzenia muzyki
· jaka jest rola realizatora dźwięku we współpracy z kompozytorem
· jak utrzymać balans w budżecie, by doskonale oddać wizję artystyczną kompozytora i fenomenalną jakość dźwięku, a jednocześnie szukać kompromisów finansowych

A przede wszystkim, jak stworzyć niezwykłą historię chwytającą za serce nie tylko wszystkich entuzjastów gór.


Odc. 3 – Serial | Wataha i Odwróceni

Tym razem na warsztat wzięliśmy aż dwie kultowe produkcje ostatnich lat – „Wataha” i „Odwróceni”. Gośćmi odcinka są producent, reżyser i scenarzysta Artur Kowalewski oraz kompozytor muzyki filmowej i producent muzyczny Łukasz Targosz.

Ten fantastyczny duet producencko-kompozytorski pokaże Wam, że głównym wyzwaniem w pracy kompozytora jest wykreowanie nowego, muzycznego świata, który doskonale współgra z obrazem i jednocześnie oddaje całą paletę emocji: zachwyca, przeraża, intryguje i trzyma w napięciu.

Nasi goście udowodnią, że idealna relacja na linii kompozytor – producent jest możliwa, a współpraca przy produkcji serialu może przerodzić się w wieloletnią przyjaźń. Przekonacie się również, że kluczem każdej udanej produkcji jest siła muzyki i jej wpływ na reakcje odbiorców. A także zobaczycie, jak wykorzystać wielowątkowość scenariusza do stworzenia wielowymiarowej ścieżki dźwiękowej na miarę nagrody Fryderyka, czyli najważniejszego wyróżnienia w polskiej branży muzycznej.

Ku ogromnej radości widzów, serial „Wataha” powraca na ekrany. Jeśli ciekawi Was, jak powstawała ścieżka dźwiękowa do tej sensacyjnej produkcji, zapraszamy do oglądania w serwisie YouTube!

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Przewiń do góry